DID YOU KNOW? You Can Secure Admission Into 200 Level to Study in Any University | NO JAMB | LOW FEES | FIND OUT MORE | Call 08106304441, 07063823924

PREPARE FOR THE 2019 UTME: Practice UTME Past Questions and Challenge Your Preparedness | ONLINE JAMB CBT PRACTICE | OFFLINE JAMB CBT SOFTWARE

Nigerian Scholars » School News » WAEC SSCE May/June Timetable Released for 2019 (Updated)

WAEC SSCE May/June Timetable Released for 2019 (Updated)



Latest: WAEC SSCE May/June Timetable, 2019 (UPDATED)

The West African Examinations Council (WAEC) has made available the timetable for the 2019 May/June Senior School Certificate Examination (SSCE).

WAEC SSCE May/June Timetable Released for 2019 (Updated)

According to the Timetable, the examination will begin on April 8th, 2019 and end May 16th, 2019. The complete details of the timetable are as shown below;

WAEC May/June SSCE Timetable For 2019

Monday, 8th April, 2019

  • Catering Craft Practice 2 (Essay)** – 9:30 a.m. – 10:20a.m.
  • Catering Craft Practice 1 (Objective)** – 10:20 a.m. – 11:00 a.m.
  • Marketing 2 (Essay)** – 9:30 a.m. – 11:30 a.m.
  • Marketing 1 (Objective)** – 11:30 a.m. – 12:20 p.m.
  • Salesmanship 2 (Essay)** – 9:30 a.m. – 11:30 a.m.
  • Salesmanship 1 (Objective)** – 11:30 a.m. – 12:20 p.m.

Tuesday, 9th April, 2019

  • Machine Woodworking 2 (Essay)** – 9:30 a.m. – 10:30 a.m.
  • Machine Woodworking 1 (Objective)** – 10:30 a.m. – 11:30 a.m.
  • Tourism 2 (Essay)** – 9:30 a.m. – 11:20 a.m.
  • Tourism 1 (Objective)** – 11:20 a.m. – 12:00 noon
  • Mining 2 (Essay)** – 9:30 a.m. – 11:35 a.m.
  • Mining 1 (Objective)** – 11:35 a.m. – 12:15 p.m.
  • Bookkeeping 2 (Essay)** – 9:30 a.m. – 11:30 a.m.
  • Bookkeeping 1 (Objective)** – 11:30 a.m. – 12:20 p.m.
  • Store Keeping 2 (Essay)** – 9:30 a.m. – 11:30 a.m.
  • Store Keeping 1 (Objective)** – 11:30 a.m. – 12:20 p.m.
  • Office Practice 2 (Essay)** – 2:00 p.m. – 4:10 p.m.
  • Office Practice 1 (Objective)** – 4:10 p.m. – 5:10 p.m.

Wednesday, 10th April, 2019

  • Catering Craft Practice 3 (Alternative to Practical Work)** – 9:30 a.m. – 10:10 a.m.
  • Insurance 2 (Essay)** – 9:30 a.m. – 11:30 a.m.
  • Insurance 1 (Objective)** – 11:30 a.m. – 12:20 p.m.

Thursday, 11th April, 2019

  • Animal Husbandry (Alternative B) 2 (Essay)** – 9:30 a.m. – 11:30 a.m.
  • Animal Husbandry (Alternative B) 1 (Objective)** – 11:30 a.m. – 12:10 p.m.
  • Store Management 2 (Essay)** – 9:30 a.m. – 11:30 a.m.
  • Store Management 1 (Objective)** – 11:30 a.m. – 12:30 p.m.

Monday, 15th April, 2019

  • Metalwork 3 (Practical) – 09:30 a.m. – 12:40 p.m. (1st Set)
  • Metalwork 3 (Practical) – 1:00 p.m. – 4:10 p.m. (2nd Set)
  • Home Management 3 (Practical) Planning Session – 12.00pm – 1.00pm
  • Foods and Nutrition 3 (Practical) Planning Session – 2.00pm – 3.00pm

Tuesday, 16th April, 2019 to Friday, 10th April, 2019 [Date and time for each paper will be arranged by the Council].

  • Arabic 3 (Oral)
  • French 3 (Oral)
  • Physical Education 3 (Performance Test)
  • Clothing and Textiles 3 (Practical)
  • Foods and Nutrition 3 (Practical)
  • Home Management 3 (Practical)
  • Music 3B (Performance Test)

Tuesday, 16th April, 2019

  • Applied Electricity 3 (Practical) – 09:30 a.m. – 12:30 p.m. (1st Set)
  • Applied Electricity 3 (Practical) – 1:00 p.m. – 4:00 p.m. (2nd Set)
  • Basic Electricity 3 (Practical)** – 9:30 a.m. – 12:30 p.m. (1st Set)
  • Basic Electricity 3 (Practical)** – 1:00 p.m. – 4:00 p.m. (2nd Set)
  • Health Science 3 (Alternative to Practical Work) – 3.00pm – 4:45pm
  • Health Education 3 (Alternative to Practical Work)** – 3.00pm – 4:45pm

Wednesday, 17th April, 2019

  • Fisheries (Alternative B) 3 (Practical)** – 9:30 a.m. – 11:00 a.m. (1st Set)
  • Fisheries (Alternative B) 3 (Practical)** – 11:30 a.m. – 1:00 p.m. (2nd Set)
  • Physical Education 2 (Essay) – 02:00 p.m. – 03:20p.m
  • Physical Education 1 (Objective) – 03:20p.m – 04:10p.m
  • Building Construction 2 (Essay) – 3:00 p.m. – 4:00 p.m.
  • Building Construction 1 (Objective) – 4:00 p.m. – 4:45 p.m.

Thursday, 18th April, 2019

  • Clerical Office Duties 2 (Essay) – 09:30 a.m. – 11:40 a.m.
  • Clerical Office Duties 1 (Objective) – 11:40a.m. – 12:30 p.m
  • Woodwork 3 (Practical)** – 09:30am – 12:30am (1st Set)
  • Woodwork 3 (Practical)** – 1:00pm – 4:00pm (2nd Set)
  • Fisheries (Alternative B) 2 (Essay)** – 2:00 p.m. – 4:00 p.m.
  • Fisheries (Alternative B) 1 (Objective)** – 4:00 p.m. – 4:40 p.m.

Tuesday, 23rd April, 2019

  • Data Processing 2 (Essay)** – 9:30 a.m. – 11:30 a.m.
  • Data Processing 1 (Objective)** – 11:30 a.m. – 12:30 p.m

Wednesday, 24th April, 2019

  • Home Management 2 (Essay) – 9:30 a.m. – 10:30 a.m.
  • Home Management 1 (Objective) – 10:30 p.m. – 11:30 a.m.
  • Electronics 3 (Practical) – 09:30 a.m. – 12:30 p.m. (1st Set)
  • Electronics 3 (Practical) – 1:00 p.m. – 4:00 p.m. (2nd Set)
  • Geography 3(Practical and Physical Geography) – 2:00 p.m. – 3:50 p.m.

Thursday, 25th April, 2019

  • Metalwork 2 (Essay) – 09:30 a.m. – 11:00 a.m.
  • Metalwork 1 (Objective) – 11:00 a.m. – 12:00 noon
  • Electronics 2 (Essay) – 2:00 p.m. – 3:00 p.m.
  • Electronics 1 (Objective) – 3:00 p.m. – 4:00 p.m.

Friday, 26th April, 2019

  • Biology 2 (Essay) – 9:30 a.m. – 11:10 p.m.
  • Biology 1 (Objective) – 11:10 a.m. – 12:00 p.m.

Monday, 29th April, 2019

  • Hausa 2 (Essay)** – 9:30 a.m. – 11:30 a.m.
  • Hausa 1 (Objective)** – 11:30 a.m. – 12:30 p.m.
  • Igbo 2 (Essay)** – 9:30 a.m. – 11:30 a.m.
  • Igbo 1 (Objective)** – 11:30 a.m. – 12:30 p.m.
  • Yoruba 2 (Essay)** – 9:30 a.m. – 11:30 a.m.
  • Yoruba 1 (Objective)** – 11:30 a.m. – 12:30 p.m.
  • Computer Studies 2 (Essay)** – 3:00 p.m. – 4:00 p.m.
  • Computer Studies 1 (Objective)** – 4:00 p.m. – 5:00 p.m.

Tuesday, 30th April, 2019

  • Auto Mechanical Works 3 (Practical)** – 09:30 a.m. – 11:30 a.m. (1st Set)
  • Auto Mechanical Works 3 (Practical)** – 12:00 p.m. – 2:00
  • Woodwork 2 (Essay and Design) – 2:00 p.m. – 4:20 p.m.
  • Woodwork 1 (Objective) – 4:20 p.m. – 5:00 p.m.

Thursday 2nd May, 2019

  • Physics 3 (Practical) (Alternative A) – 09:30 a.m. – 12:15 p.m. (1st Set)
  • Physics 3 (Practical) (Alternative A) – 12:40 p.m – 3:25p.m. (2nd Set)
  • History 2 (Essay) – 2:00p.m. – 4:00 p.m.
  • History 1 (Objective) – 4:00 p.m. – 5:00 p.m.

Friday 3rd May, 2019

  • Literature-In-English 2 (Prose) – 9:30 a.m. – 10:45 a.m.
  • Literature-In-English 1 (Objective) – 10:45 a.m – 11:45 a.m

Monday 6th May, 2019

  • Chemistry 3 (Practical) (Alternative A) – 09:30 a.m. – 11:30 a.m. (1st Set)
  • Chemistry 3 (Practical) (Alternative A) – 12:00 noon – 2:00 p.m. (2nd Set)
  • Auto Mechanics 2 (Essay) – 2:30 p.m. – 4:00 p.m.
  • Auto Mechanics 1 (Objective) – 4:00 p.m. – 5:00 p.m.

Tuesday 7th May, 2019

  • Further Mathematics/Mathematics (Elective) 2 (Essay) 2hrs 30mins 09:30 a.m – 12:00 noon
  • Further Mathematics/Mathematics (Elective) 1 (Objective) 1hr 30mins 3:30p.m – 5:00 p.m.

Wednesday 8th May, 2019

  • Physics 2 (Essay) – 09:30 a.m. – 11.00 a.m.
  • Physics 1 (Objective) – 11:00 a.m. – 12:15 p.m.
  • Visual Art 2 (Essay) – 2:00 p.m. – 4:00 p.m.
  • Visual Art 1 (Objective) – 4:00 p.m. – 4:50 p.m.

Thursday 9th May, 2019

  • English Language 2 (Essay) – 09:30 a.m. – 11:30 a.m.
  • English Language 1 (Objective) – 11:30 a.m. – 12:30 p.m.
  • English Language 3 (Oral)**/*** – 3:00 p.m. – 3:45 p.m.

Friday 10th May, 2019

  • Geography 2 (Essay) – 09:30a.m. – 11:30 a.m.
  • Geography 1 (Objective) – 11:30a.m. – 12:30 p.m.

Monday 13th May, 2019

  • Foods and Nutrition 2 (Essay) – 9:30a.m. – 10:45 a.m.
  • Foods and Nutrition 1 (Objective) – 10:45 a.m. – 11:45 a.m.
  • Financial Accounting 2 (Essay) – 09:30 a.m. – 12:00 noon
  • Financial Accounting 1 (Objective) – 12:00 noon – 1:00 p.m.
  • Health Science 2 (Essay) – 2:00p.m. – 3:30 p.m.
  • Health Science 1 (Objective) – 3:30p.m. – 4:30 p.m.
  • Health Education 2 (Essay) – 2:00p.m. – 3:30 p.m.
  • Health Education 1 (Objective) – 3:30p.m. – 4:30 p.m.

Tuesday 14th May, 2019

  • Physics 3 (Practical) (Alternative B) – 9:30 a.m. – 12:15 p.m. (1st Set)
  • Physics 3 (Practical) (Alternative B) – 12:40 p.m. – 3:25 p.m. (2nd Set)
  • Commerce 2 (Essay) – 2:00 p.m. – 4:00p.m
  • Commerce 1 (Objective) – 4:00 p.m – 4:50 p.m.

Wednesday 15th May, 2019

  • Biology 3 (Practical) (Alternative A) – 09:30 a.m. – 11:30a.m. (1st Set)
  • Biology 3 (Practical) (Alternative A) – 12:00 p.m – 2:00 p.m. (2nd Set)
  • Literature-In-English 3 (Drama & Poetry) – 2:00p.m. – 4:30 p.m.

Thursday 16th May, 2019

  • Mathematics 2 (Essay) – 09:30 a.m. – 12:00pm
  • Mathematics 1 (Objective) – 3:00 p.m – 4.30 p.m.

Friday 17th May, 2019

  • Economics 2 (Essay) – 09:30 a.m. – 11:30am
  • Economics 1 (Objective) – 11:30am – 12:30 p.m.
  • Applied Electricity 2 (Essay) – 3:00 p.m. – 4:00 p.m.
  • Applied Electricity 1 (Objective) – 4:00 p.m. – 5:00 p.m.
  • Basic Electricity 2 (Essay)** – 3:00 p.m. – 4:00 p.m.
  • Basic Electricity 1 (Objective)** – 4:00 p.m. – 5:00 p.m.

Monday 20th May, 2019

  • Christian Religious Studies 2 (Essay) – 09:30 a.m. – 11:30am
  • Christian Religious Studies 1 (Objective) – 11:30 a.m – 12:30 p.m.
  • Islamic Studies 2 (Essay) – 09:30 a.m. – 11:30am
  • Islamic Studies 1 (Objective) – 11:30 p.m – 12:20 p.m.
  • Chemistry 2 (Essay) – 2:00 p.m. – 4:00 p.m.
  • Chemistry 1 (Objective) – 4:00 p.m. – 5:00 p.m.

Tuesday 21st May, 2019

  • Government 2 (Essay) – 09:30 a.m. – 11:30am
  • Government 1 (Objective) – 11:30 a.m – 12:30 p.m.
  • Chemistry 3 (Practical) (Alternative B) – 9:30 a.m. – 11:30 a.m. (1st Set)
  • Chemistry 3 (Practical) (Alternative B) – 12:00 noon – 2:00 p.m. (2nd Set)
  • Visual Art 3A (Drawing) – 2:00 p.m. – 5:00 p.m.

Wednesday 22nd May, 2019

  • Civic Education 2 (Essay)** – 9:30 a.m. – 11:30 a.m.
  • Civic Education 1 (Objective)** – 11:30 a.m. – 12:30 p.m.

Thursday 23rd May, 2019

  • Business Management 2 (Essay) – 09:30 a.m. – 11:30 a.m.
  • Business Management 1 (Objective) – 11:30 a.m. – 12:30 p.m.
  • Computer Studies 3 (Practical)** – 9:30 a.m. – 11:30 a.m. (1st Set)
  • Computer Studies 3 (Practical)** – 12:00 noon – 2:00 p.m. (2nd Set)
  • Agricultural Science 2 (Essay) – 2:00 p.m. – 4:10 p.m.
  • Agricultural Science 1 (Objective) – 4:10 p.m. – 5:00 p.m.

Friday 24th May, 2019

  • Agricultural Science 3 (Practical) – 9:30 a.m. – 11:00 a.m. (1st Set)
  • Agricultural Science 3 (Practical) – 11:30 a.m. – 1:00 p.m. (2nd Set)
  • Building Construction 3 (Building Drawing and Essay) – 3:00 p.m. – 5:30 p.m.

Monday 27th May, 2019

  • Animal Husbandry (Alternative B) 3 (Practical)** – 9:30 a.m. – 11:00 a.m. (1st Set)
  • Animal Husbandry (Alternative B) 3 (Practical)** – 11:30 a.m. – 1:00 p.m. (2nd Set)

Tuesday 28th May, 2019

  • Technical Drawing 3 (Sketches, Building and Mechanical Drawing) – 9:30 a.m. – 12:15 p.m.
  • Technical Drawing 2 (Essay)** – 2:00p.m. – 3:45p.m.
  • Technical Drawing 1 (Objective)** – 3:45 p.m. – 4:45 p.m.

Thursday 30th May, 2019

  • Visual Art 3B (Creative Design) – 09:30 a.m. – 12:30 a.m.
  • Typewriting – 09:30 a.m. – 12:10 p.m. (1st Set)
  • Typewriting – 12:30 p.m. – 3:10 p.m. (2ndSet)
  • Arabic 2 (Essay) – 2:00 p.m. – 4:00 p.m
  • Arabic 1 (Objective) – 4:00 p.m. – 4:50 p.m.
  • Principles of Cost Accounting 2 (Essay) – 2:00 p.m. – 4:00 p.m.
  • Principles of Cost Accounting 1 (Objective) – 4:30 p.m. – 5:00 p.m.

Friday 31st May, 2019

  • French 2 (Essay) – 09:30 a.m. – 10:45 a.m.
  • French 1 (Objective) – 10:45 a.m. – 11:45 a.m.
  • Clothing and Textiles 2 (Essay) – 3:00 p.m. – 4:30 p.m.
  • Clothing and Textiles 1 (Objective) – 4:30 p.m. – 5:30 p.m.

* Available to candidates in Ghana only

** Available to candidates in Nigeria only

*** Available to candidates in The Gambia and Sierra Leone only

**** Available to candidates in Liberia only

Important Notes:

  1. Difference in Time on Question Paper and Timetable: Where the duration indicated on the question paper differs from that on the timetable, the one on the question paper should be followed.
  2. Question Papers to be Given Out in Advance of the Dates They Are to be Taken
    • General Knowledge-In-Art Paper 3 : The question paper for General Knowledge-In-Art 3will be given to candidates two weeks before the paper is due to be taken.
    • Project Work Papers: The question papers for project work for Basketry, Graphic Design, Leatherwork, Ceramics, Sculpture, Picture Making, Textiles, Jewellery, Painting& Decorating, Dyeing & Bleaching and Leather Goods Manufacturing& Repair will be forwarded to candidates two weeks in advance of the examination. The exact date for the delivery of question papers to candidates will be communicated to them through their schools.
  3. Extra Time for Blind and Deaf Candidates: Blind and deaf candidates should be allowed one and half times the time allotted to other candidates.

 

Earlier: WAEC SSCE May/June Timetable, 2019

WAEC SSCE May/June Timetable: The West African Examinations Council (WAEC) Timetable for 2019 May/June Senior School Certficate Examination (SSCE) has been released.

WAEC SSCE May/June Timetable

Monday, 1st April, 2019 to Friday, 26th April, 2019.

Basketry 3 (Project Work)*

Ceramics 3 (Project Work)*

Graphic Design 3 (Project Work)*

Jewellery 3 (Project Work)*

Leather-work 3 (Project Work)*

Picture Making 3 (Project Work)*

Sculpture 3 (Project Work)*

Textiles 3 (Project Work)*

6 hours a day for 5 days for each paper

Date and time for each paper will be arranged by the Council.

Monday 1st April, 2019

Metalwork 3 (Practical) – 08:30 a.m. – 11:40 p.m. (1st Set)

Metalwork 3 (Practical) – 12:00 p.m. – 3:10 p.m. (2nd Set)

Foods and Nutrition 3 (Practical) Planning Session – 1:00 p.m. – 2:00 p.m.

Tuesday 2nd April, 2019 to Tuesday 30th April, 2019

Arabic 3 (Oral)

French 3 (Oral)

Physical Education 3 (Performance Test)

Clothing and Textiles 3 (Practical)

Foods and Nutrition 3 (Practical)

Home Management 3 (Practical)

Music 3B (Performance Test)

Date and time for each paper will be arranged by the Council.

Tuesday 2nd April, 2019

Leatherwork 2 (Essay)* – 08:30 a.m. – 10:30 a.m.

Leatherwork 1 (Objective)* – 10:30 a.m. – 11:20 p.m.

Applied Electricity 3 (Practical) – 08:30 a.m. – 11:30 p.m. (1st Set)

Applied Electricity 3 (Practical) – 12:00 p.m. – 3:00 p.m. (2nd Set)

Graphic Design 2 (Essay)* – 1:00 p.m. – 3:00 p.m.

Graphic Design 1 (Objective)* – 3:00 p.m. – 3:50 p.m.

Wednesday 3rd April, 2019

Fisheries (Alternative A) 3 (Practical)* – 08:30 a.m. – 10:30 a.m. (1st Set)

Fisheries (Alternative A) 3 (Practical)* – 11:00 noon – 1:00 p.m. (2nd Set)

Building Construction 2 (Essay) – 1:00 p.m. – 2:00 p.m.

Building Construction 1 (Objective) – 3:00 p.m. – 3:45 p.m.

Animal Husbandry ( Alternative B) 2 (Essay)** – 1:00 p.m. – 3:00 p.m.

Animal Husbandry (Alternative B) 1 (Objective)** – 3:00 p.m. – 4:00 p.m.

Thursday 4th April, 2019

Clerical Office Duties 2 (Essay) – 08:30 a.m. – 10:40 a.m.

Clerical Office Duties 1 (Objective) – 10:40 a.m. – 11:30 p.m.

Woodwork 3 (Practical) – 08:30 a.m. – 11:30 p.m. (1st Set)

Woodwork 3 (Practical) – 12:00 p.m. – 3:00 p.m. (2nd Set)

Fisheries (Alternative A) 2 (Essay) * – 1:00 p.m. – 3:00 p.m.

Fisheries (Alternative A) 1 (Objective)* – 3:00 p.m. –4:00 p.m.

Friday 5th April, 2019

English Language 3 (Oral)*/*** – 08:30 a.m. – 9:15 a.m. (1st Set)

English Language 3 (Oral)*/*** – 9:40 a.m. – 10:25 a.m. (2nd Set)

Management-In-Living 3 (Test of Practical Work) */*** 1hr 2:00 p.m. – 3:00 p.m.

Monday 8th April, 2019

Electronics 3 (Practical) – 08:30 a.m. – 11:30 p.m. (1st Set)

Electronics 3 (Practical) – 12:00 p.m. – 3:00 p.m. (2nd Set)

Tuesday 9th April, 2019

Metalwork 2 (Essay) – 08:30 a.m. – 10:00 a.m.

Metalwork 1 (Objective) – 10:00 a.m. – 11:00 noon

Basketry 2 ( (Essay)* – 08:30 a.m. – 10:30 a.m.

Basketry 1 (Objective)* – 10:30 a.m. – 11:20 p.m.

Crop Husbandry and Horticulture 2 (Essay)* – 08:30 a.m. – 10:30 a.m.

Crop Husbandry and Horticulture 1 (Objective)* – 10:30 a.m. – 11:30 p.m.

Electronics 2 (Essay) – 1:00 p.m. – 2:00 p.m.

Electronics 1 (Objective) – 2:00 p.m. – 3:00 p.m.

Wednesday 10th April, 2019

Biology 2 (Essay) – 8:30 a.m. – 10:10 a.m.

Biology 1 (Objective) – 10:10 p.m. – 11:00 a.m.

Music 3A (Aural) – 12:00 p.m. – 12:45 p.m.

Thursday 11th April, 2019

Integrated Science 2 (Essay)* – 08:30 a.m. – 10:00 a.m.

Integrated Science 1 (Objective)* – 10:00 a.m. – 11:00 noon

Integrated Science 3 (Alternative to Practical Work)* – 1:00 p.m. – 3:00 p.m.

Friday 12th April, 2019

Management-In-Living 2 (Essay)*/*** – 08:30 a.m. – 10:30 a.m.

Management-In-Living 1 (Objective)*/*** – 10:30 a.m. – 11:30 p.m.

Sculpture 2 (Essay)* – 08:30 a.m. – 10:30 a.m.

Sculpture 1 (Objective)* – 10:30 a.m. – 11:20 p.m.

Information and Communication Technology (Elective) 2 (Essay)* – 1:00 p.m. – 3:00 p.m.

Information and Communication Technology (Elective) 1 (Objective)* – 3:00 p.m. – 4:00 p.m.

Monday 15th April, 2019

Physics 3 (Practical) (Alternative A) – 08:30 a.m. – 11:15 p.m. (1st Set)

Physics 3 (Practical) (Alternative A) – 11:40 p.m – 2:25 p.m. (2nd Set)

History 2 (Essay) – 1:00 p.m. – 3:00 p.m.

History 1 (Objective) – 3:00 p.m. – 4:00 p.m.

Tuesday 16th April, 2019

Literature-In-English 2 (Prose) – 08:30 a.m. – 9:45 a.m.

Literature-In-English 1 (Objective) – 9:45 a.m. – 10:45 a.m.

Crop Husbandry and Horticulture 3 (Practical)* – 08:30 a.m. – 10:30 a.m. (1st Set)

Crop Husbandry and Horticulture 3 (Practical)* – 11:00 noon – 1:00 p.m. (2nd Set)

Foods and Nutrition 2 (Essay) – 1:00 p.m. – 2:15 p.m.

Foods and Nutrition 1 (Objective) – 2:15 p.m. – 3:15 p.m.

Picture Making 2 (Essay)* – 1:00 p.m. – 3:00 p.m.

Picture Making 1 (Objective)* – 3:00 p.m. – 3:50 p.m.

Wednesday 17th April, 2019

English Language 2 (Essay) – 08:30 a.m. – 10:30 a.m.

English Language 1 (Objective) – 10:30 a.m. – 11:30 p.m.

Thursday 18th April, 2019

Further Mathematics/Mathematics (Elective) 2 (Essay) 2hrs 30mins 08:30 a.m. – 11:00 noon

Further Mathematics/Mathematics (Elective) 1 (Objective) 1hr 30mins 1:00 p.m. – 2:30 p.m.

Tuesday 23rd April, 2019

Physics 2 (Essay) – 08:30 a.m. – 10.00 a.m.

Physics 1 (Objective) – 10:00 a.m. – 11:15 p.m.

Geography 3(Practical and Physical Geography) – 1:00 p.m. – 2:50 p.m.

Forestry 2 (Essay)* – 1:00 p.m. – 3:00 p.m.

Forestry 1 (Objective)* – 3:00 p.m. – 4:00 p.m.

Wednesday 24th April, 2019

Chemistry 3 (Practical) (Alternative A) – 09:30 a.m. – 11:30 a.m. (1st Set)

Chemistry 3 (Practical) (Alternative A) – 12:00 noon – 2:00 p.m. (2nd Set)

Music 2 (Essay) – 08:30 a.m. – 10:30 a.m.

Music 1 (Objective) – 10:30 a.m. – 11:30 p.m.

Auto Mechanics 2 (Essay) – 1:00 p.m. – 2:30 p.m.

Auto Mechanics 1 (Objective) – 2:30 p.m. – 3:30 p.m.

Thursday 25th April, 2019

Geography 2 (Essay) – 08:30 a.m. – 10:30 a.m.

Geography 1(Objective) – 10:30 a.m. – 11:30 p.m.

Animal Husbandry (Alternative A) 3 (Practical)* – 08:30 a.m. – 10:30 a.m.

Animal Husbandry (Alternative A) 3 (Practical)* – 11:00 a.m. – 1:00 p.m.

Forestry (Alternative A) 3 (Practical)* – 08:30 a.m. – 10:30 a.m. (1st Set)

Forestry (Alternative A) 3 (Practical)* – 11:00 am – 1:00 p.m. (2nd Set)

Friday 26th April, 2019

Social Studies 2 (Essay)* 3hrs 08:30 a.m. – 11:30 p.m.

Social Studies 1 (Objective)* – 1:00 p.m. – 1.50 p.m.

Monday 29th April, 2019

Biology 3 (Practical) (Alternative A) – 08:30 a.m. – 10:30 a.m. (1st Set)

Biology 3 (Practical) (Alternative A) – 11:00 noon – 1:00 p.m. (2nd Set)

Literature-In-English 3(Drama & Poetry) – 1:00 p.m. – 3:30 p.m.

Tuesday 30th April, 2019

Economics 2 (Essay) – 08:30 a.m. – 10:30 a.m.

Economics 1 (Objective) – 10:30 a.m. – 11:30 p.m.

Clothing and Textiles 2 (Essay) – 2:00 p.m. – 3:30 p.m.

Clothing and Textiles 1 (Objective) – 3:30 p.m. – 4:30 p.m.

Thursday 2nd May, 2019

General Mathematics/Mathematics (Core) 2 (Essay) – 08:30 a.m. – 11:00 am to be moved.

General Mathematics/Mathematics (Core) 1 (Objective) – 2:00 p.m. – 3:30 p.m. 3rd May

Friday 3rd May, 2019

Dagaare (Elective) 1 (Essay)* – 08:30 a.m. – 11:30 a.m.

Dagbani (Elective) 1 (Essay)* – 08:30 a.m. – 11:30 a.m

Dangme (Elective) 1 (Essay)* – 08:30 a.m. – 11:30 a.m.

Ewe (Elective) 1 (Essay)* – 08:30 a.m. – 11:30 a.m.

Fante (Elective) 1 (Essay)* – 08:30 a.m. – 11:30 a.m.

Ga (Elective) 1 (Essay)* – 08:30 a.m. – 11:30 a.m.

Gonja (Elective) 1 (Essay)* – 08:30 a.m. – 11:30 a.m.

Kasem (Elective) 1 (Essay)* – 08:30 a.m. – 11:30 a.m.

Nzema (Elective) 1 (Essay) – 08:30 a.m. – 11:30 a.m.

Twi (Akuapem) (Elective) 1 (Essay)* – 08:30 a.m. – 11:30 a.m.

Twi (Asante) (Elective) 1 (Essay)* – 08:30 a.m. – 11:30 a.m.

Financial Accounting 2 (Essay) – 08:30 a.m. – 11:00 a.m.

Financial Accounting 1 (Objective) – 11:00 am – 12:00 p.m.

Dagaare (Elective) 2 (Essay)* – 1:00 p.m. – 3:30 p.m

Dagbani (Elective) 2 (Essay)* – 1:00 p.m. – 3:30 p.m

Dangme (Elective) 2 (Essay)* – 1:00 p.m. – 3:30 p.m

Ewe (Elective) 2 (Essay)* – 1:00 p.m. – 3:30 p.m

Fante (Elective) 2 (Essay) –1:00 p.m. – 3:30 p.m

Ga (Elective) 2 (Essay)* – 1:00 p.m. – 3:30 p.m

Gonja (Elective) 2 (Essay)* – 1:00 p.m. – 3:30 p.m

Kasem (Elective) 2 (Essay)* – 1:00 p.m. – 3:30 p.m

Nzema (Elective) 2 (Essay)* – 1:00 p.m. – 3:30 p.m

Twi (Akuapem) (Elective) 2 (Essay)* – 1:00 p.m. – 3:30 p.m

Twi (Asante) (Elective) 2 (Essay)* – 1:00 p.m. – 3:30 p.m

Monday 6th May, 2019

Christian Religious Studies 2 (Essay) – 08:30 a.m. – 10:30 a.m.

Christian Religious Studies 1 (Objective) – 10:30 a.m. – 11:30 p.m.

Islamic Studies 2 (Essay) – 08:30 a.m. – 10:30 a.m.

Islamic Studies 1 (Objective) – 10:30 a.m. – 11:20 p.m.

West African Traditional Religion 2 (Essay)* – 08:30 a.m. – 10:40 a.m.

West African Traditional Religion 1 (Objective)* – 10:40 a.m. – 11:30 a.m.

Chemistry 2 (Essay) – 1:00 p.m. – 3:00 p.m.

Chemistry 1 (Objective) – 3:00 p.m. – 4:00 p.m.

Tuesday 7th May, 2019

Government 2 (Essay) – 08:30 a.m. – 10:30 a.m.

Government 1 (Objective) – 10:30 a.m. – 11:30 p.m.

Chemistry 3 (Practical) (Alternative B) – 08:30 a.m. – 10:30 a.m. (1st Set)

Chemistry 3 (Practical) (Alternative B) – 11:00 am – 1:00 p.m. (2nd Set)

General Knowledge in Art 3B (Lettering and Design)* – 1:00 p.m. – 4:00 p.m.

Wednesday 8th May, 2019

Physics 3 (Practical) ( Alternative B) – 08:30 a.m. – 11:15 am. (1st Set)

Physics 3 (Practical) (Alternative B) – 11:40 p.m. – 2:25 p.m. (2ndSet)

General Knowledge in Art 2 (Essay)* – 1:00 p.m. – 2:30 p.m.

General Knowledge in Art 1 (Objective)* – 2:30 p.m. – 3:20 p.m.

Thursday 9th May, 2019

Business Management 2 (Essay) – 08:30 a.m. – 10:30 a.m.

Business Management 1 (Objective) – 10:30 a.m. – 11:30 p.m.

Jewellery 2 (Essay)* – 08:30 a.m. – 10:30 a.m.

Jewellery 1 (Objective)* – 10:30 a.m. – 11:20 p.m.

Physics 3 (Practical) (Alternative C)* – 08:30 a.m. – 11:15 a.m. (1st Set)

Physics 3 (Practical) (Alternative C)* – 11:40 p.m. – 2:25 p.m. (2ndSet)

Information and Communication Technology (Elective) 3 (Practical)* – 11:30 a.m. – 1:30 p.m. (1st Set)

Information and Communication Technology (Elective) 3 (Practical)* – 2:00 noon – 4:00 p.m. (2ndSet)

Friday 10th May, 2019

Chemistry 3 (Practical) (Alternative C) * – 08:30 a.m. – 10:30 a.m. (1st Set)

Chemistry 3 (Practical) (Alternative C) * – 11:00 am – 1:00 p.m. (2nd Set)

Building Construction 3 (Building Drawing and Essay) – 2:00 p.m. – 4:30 p.m.

Monday 13th May, 2019

General Knowledge in Art 3A (Drawing and Painting)* – 08:30 a.m. – 11:30 a.m.

Auto Mechanics 3 (Practical) – 08:30 a.m. – 10:30 a.m. (1st Set)

Auto Mechanics 3 (Practical) – 11:00 am – 1:00 p.m. (2ndSet)

Woodwork 2 (Essay and Design) – 1:00 p.m. – 3:20 p.m.

Woodwork 1 (Objective) – 3:20 p.m. – 4:00 p.m.

Tuesday 14th May, 2019

Technical Drawing 3 (Sketches, Building and Mechanical Drawing) – 8:30 a.m. – 11:15 a.m.

General Agriculture 2 (Essay)* – 08:30 a.m. – 10:30 a.m.

General Agriculture 1 (Objective)* – 10:30 a.m. – 11:30 p.m.

Textiles 2 (Essay)* – 08:30 a.m. – 10:30 a.m.

Textiles 1 (Objective)* – 10:30 a.m. – 11:20 p.m.

Technical Drawing 2 (Essay) – 1:00 p.m. – 2:45 p.m.

Technical Drawing 1 (Objective) – 2:45 p.m. – 3:45 p.m.

Wednesday 15th May, 2019

Principles of Cost Accounting 2 (Essay) – 08:30 a.m. – 10:30 a.m.

Principles of Cost Accounting 1 (Objective) – 10:30 a.m. – 11:30 a.m.

General Agriculture 3 (Practical) * – 08:30 a.m. – 10:30 a.m. (1st Set)

General Agriculture 3 (Practical) * – 11:00 am – 1:00 p.m. (2ndSet)

Typewriting – 08:30 a.m. – 1:10 p.m. (1st Set)

Typewriting – 11:30 p.m. – 2:10 p.m. (2ndSet)

Applied Electricity 2 (Essay) – 2:00 p.m. – 3:00 p.m.

Applied Electricity 1 (Objective) – 3:00 p.m. – 4:00 p.m

Thursday 16th May, 2019

French 2 (Essay) – 08:30 a.m. – 9:45 a.m.

French 1 (Objective) – 9:45 a.m. – 10:45 a.m.

Arabic 2 (Essay) – 1:00 p.m. – 3:00 p.m.

Arabic 1 (Objective) – 3:00 p.m. – 3:50 p.m.

* Available to candidates in Ghana only
** Available to candidates in Nigeria only
*** Available to candidates in The Gambia and Sierra Leone only
**** Available to candidates in Liberia only

Important Notes:

1. Difference in Time on Question Paper and Timetable
Where the duration indicated on the question paper differs from that on the timetable, the one on the question paper should be followed.

2. Question Papers to be Given Out in Advance of the Dates They Are to be Taken

1. General Knowledge-In-Art Paper 3

The question paper for General Knowledge-In-Art 3 will be given to candidates two weeks before the paper is due to be taken.

2. Project Work Papers
The question papers for project work for Basketry, Graphic Design, Leatherwork, Ceramics, Sculpture, Picture Making, Textiles and Jewellery will be forwarded to candidates two weeks in advance of the examination. The exact date for the delivery of question papers to candidates will be communicated to them through their schools.

3. Extra Time for Blind, Deaf and Dumb Candidates
Blind, deaf and dumb candidates should be allowed one and half times the time allotted to other candidates.


Sharing is caring!

Share Tweet Email WhatsApp
4

Want to be notified anytime there's a new post? Subscribe here to get the latest updates delivered to your email address by Google Feedburner.


See More Under:


1 Comment


Do NOT follow this link or you will be banned from the site!