Home » Past Questions » Accounts » Use the information to answer this question Date.............Details..............

Use the information to answer this question Date.............Details..............


Question

Use the information to answer this question

Date.............Details........................

Feb........1 Purchased 400 units at ₦1.00 each

,, ........5 Purchased 200 units at ₦2.00 each

,,.........10 Purchased 200 units at ₦300 each

,, .........15 Issued 320 units

,,..........20 Issued 200 units at ₦4,00 each

,,..........25 Issued 120 units

Using the periodic simple average method, the cost per unit is

Options

A)
₦4.25
B)
₦3.25
C)
₦2.25
D)
₦1.25

The correct answer is C.


More Past Questions:


Discussion